חברותא סדנאות איכות בהתאמה אישית
שלח/י
054-2090977 info@hevroota.co.il

אלימות ברשת – מתוך תהליך "דור המסכים"

מטרות הסדנה:

  1. המשתתף יכיר בזכותו של "האחר" לכבוד ולפרטיות
  2. המשתתף יכיר בכוחו שלו, למנוע, לעצור או לשנות מציאות כאשר מדובר במקרי אלימות במרחב של הרשתות החברתיות באינטרנט (ועולם הטלפונים החכמים) כלפי "האחר".
  3. המשתתף יקבל כלים להתמודדות עם אלימות (רשתית) המופנית כלפיו

רציונל:

בעקבות דרישת השוק, לסדנאות אשר מותירות את המשתתפים עם כלים מעשיים להתמודדות עם תופעת האלימות ברשת, פתחה חברותא סדנה אשר תדון בנושא מן המקום ה"ריגשי". חברותא תשתמש בכלים העומדים לרשותה (מתודות ייחודיות וצוות מנחים מקצועי) על מנת לענות על צרכים אלו ותספק גם חוויה משמעותי למשתתפים בה.

הסדנה תהיה בעלת מסגרת של "התחלה" אמצע" וסוף ותעסוק לאורך הדרך בנושאים המובאים במטרות שהצבנו לעצמנו תוך בנייה סכמתי והדרגתית של הנושאים.

 

מהלך הסדנה :

נדון במקרי קיצון אשר התרחשו כתוצאה משימוש פוגעני ברשתות החברתיות, נמחיש את המציאות בה אנו חיים, בה פעולות רבות, נעשות על מנת לרצות ולקבל תגובות של אחרים. אנו מונעים לעיתים קרובות מאוד מ"דעת הקהל" אודות הפעולה שנקטנו וכתוצאה מכך אנו פועלים על פיהן. לאחר מכן, נדון ברגשות המשתתפים שתוצאה מכך ונברר האם מחווה של רגשות המתבצעת מאחורי המסך היא אמתית, האם התגובה של הקהל משפיעה עלי, איך "קהל" משפיע ברשתות החברתיות, מה כוחו? מה אנחנו עושים בשביל לזכות בעידוד ברשת החברתית? מה צריך כדי לעמוד בלחץ? מה זה אומר "האצבע קלה על ההדק…"? האם המשפט "מתפשט כמו שריפה בשדה קוצים…" מתאים לתיאור של הפצת המסרים והתגובות שלנו אודות אנשים אחרים ברשת.

מהי בריונות ברשת? האם משהו בקבוצה נתקל /עשה או עשו לו? מה ההבדל בין אלימות ברשת לבין אלימות פנים מול פנים? מה קשה יותר? (הקושי במניעה…)

בחלקה השני של הסדנה נדבר על אמפתיה שנוצרת בפנים מול פנים.

אדם חש אמפטיה באמצעות חוש הראייה – מסר העובר דרך מסך אינו מגיע במלוא איכותו. המסך מערפל לנו את החושים ובתוך כך מוריד את רמת האמפטיה. מתודה אשר תעבוד על חוש הדמיון" של הצד השני (מקבל המסר, הישיר או העקיף)

הזכות לפרטיות –  "מאפשרת לאדם מרחב פרטי, פיזי או וירטואלי, הנתונים לשליטתו, מתוך ההכרה כי ישנם תחומים בחיי אדם שאינם אמורים להיות ברשות הרבים ללא הסכמתו המפורשת. הזכות לפרטיות היא חלק מזכויות האדם הטבעיות, להן זכאי כל אדם באשר הוא, משום שכל אדם זקוק לפרטיות על מנת לפתח ולממש את האוטונומיה שלו כפרט. הפרטיות מאפשרת לאדם לחיות את חייו ללא חשיפה, התערבות או חדירה לחייו; ולשלוט על מידת החשיפה של חייו בהתאם לרצונו."

לאחר הצגת הנושא נברר מדוע וכיצד הזכות לפרטיות נועדה להותיר לפרט מרחב שבו יוכל לנהל את חייו האישיים בלא שייחשפו וללא התערבות הזולת, ולאפשר לו לשלוט במידע על אודותיו. הזכות לפרטיות מהווה חלק חשוב בסוגיה הרחבה של כבוד האדם, היות שלא פעם פגיעה בפרטיות גוררת פגיעה בכבוד ובשם הטוב.

הזכות לפרטיות זוכה בישראל להגנה חוקית וחוקתית. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי "כל אדם זכאי לפרטיות ולצנעת חייו" וכי "אין פוגעים בסוד שיחו של אדם". נוסף על העיגון החוקתי, מעוגנות זכויות אלו בחוק הגנת הפרטיות ובחוק האזנת סתר. החקיקה הקיימת מבקשת להגן על הפרטיות מחד גיסא, אך מאידך גיסא מתירה פגיעה בפרטיות במקרים שבהם אינטרסים חברתיים אחרים מצדיקים זאת. החוק אינו רק מגן על הפרטיות אלא גם עשוי להכשיר פגיעה בה, כמו, למשל, במקרה של חוק המאגר הביומטרי.

***הסדנה מועברת באמצעות מתודיקה דינמית וחווייתית, המאפשרת למשתתפים לקבל את התחושות האמתיות ולא רק לדמיין אותן. אנו משתמשים בכלים מעולם הפסיכודרמה הטיפולית ומתודיקה ייחודית לחברותא, אשר פותחה ונוסתה לאורך שנות פעילות החברה במגוון רחב של קהלי יעד והתנסות בפיתוח סדנאות בנושא.