חברותא סדנאות איכות בהתאמה אישית
שלח/י
054-2090977 info@hevroota.co.il
תקופת אמצע שנת הפעילות בתנועות ובארגוני הנוער (במסגרות חינוך הבלתי פורמלי) מאופיינת לעתים בירידת מוטיבציה בקרב מדריכים צעירים. הסיבות ליצירת המשבר נובע בחלק מהמקרים בכך שהמדיך/ה הגיעו למיצוי יכולתם מבחינת הידע והיכולת לפתח תכנים חינוכיים חדשים, תסכול הנובע מהתמודדות עם מצבים בעייתיים בהדרכה בממשקים בין המדריך לחניכיו או בין קולגות וחברי צוות, עם גורמים ממונים ודרגים שכירים בארגון ואף התמודדות עם קשיים מבית. חברותא פיתחה סדנאות המותאמות לעבודה על בעיה זאת, סדנאות שמדברות את השפה היומיומית וחולשות על היבטים מגוונים של הבעיה.

מגוון סדנאות מתוך ארגז הכלים למדריך – חברותא מציעה מגוון רחב של סדנאות לקידום כישורי הדרכה, קידום תחושות המסוגלות בהובלת קבוצה, התמודדות עמה ושיפור אופן העברת המסרים. "ארגז הכלים למדריך" כולל סדנאות הניתנות להעברה כתהליך מובנה לצוות הדרכה וצוותי מנהלים או כסדנה חד פעמית לחיזוק כישורים ספציפיים ויכולות עבודה בתוך צוות. הסדנאות מועברות באמצעים מתודיים ייחודיים ומותאמים למאפייני המשתתפים, לצורכיהם המידיים בהתאם לתקופה בשנה ופתרון בעיה "אד הוק".

סדנת מתמודדים עם מצבים:
סדנת תיאטרון חווייתית המזמינה את המשתתפים לבחון את אופן ההתמודדות שלהם עם מצבים בהדרכה. דרך כלי המשחק, נציג סיטואציות שונות מהיום יום כאשר לבמה יעלו דמיות אשר מייצגות דרכי התמודדות וכיווני מחשבה שונים, כגון: ג'ירפה, אשר מייצגת את היכולת להשקיף על המצב מלמעלה ולראות את התמונה המלאה, קוסם, אשר מייצג את היכולת להתמודד עם מצבים בחשיבה יצירתית ומפתיעה, חכם סיני אשר נעזר בניסיון העבר, מלאך, אשר רואה את הפן החיובי בסיטואציה, שטן, רסטה men ועוד. יחד נבחן את העמדות של המשתתפים לגבי המצבים שעלו ונסקור את הדרכים השונות בהן ניתן להתמודד עם מצבים אלו. השימוש באלמנטים השונים מעולם התיאטרון יאפשר למשתתפים לבחון את מקומם כמדריכים היום ושאיפותיהם להמשך הדרך.

סדנת עמידה מול קהל :
על ידי התנסות בכלי התיאטרון השונים, מפתחים המשתתפים יכולת להבין מי הקבוצה העומדת מולם, כיצד הם יכולים לייצר עניין אצל קבוצה זו, כיצד ניתן להעביר לקבוצה מסרים בדרך יעילה, תוך שינוי והתאמה אישית לצרכי הקבוצה.

סדנת עניין של זמן : איך מתמודדים עם כל המשימות? מה דחוף ומה חשוב? איך אני מצליח לבצע את כל מה שאני צריך לעשות על הצד הטוב ביותר ולמצוא זמן לעצמי ואוויר לנשימה ? בסדנא נלמד טכניקות שונות לניהול נכון של הזמן ונראה כיצד ניתן ליישם אותן.

סדנת מתודות : בסדנא חווייתית נלמד כיצד ניתן להעביר משחקים ומתודות בצורה נכונה ומתאימה לקבוצה. ביחד נראה כיצד ניתן להעצים את החוויה ולהעביר מטרות דרך המתודות השונות. הסדנא מקנה כלים המחזקים את היכולות הקיימות, פותחת זוויות ראיה רחבות יותר לגבי ההתמודדויות והפתרונות האפשריים בהם נתקלים המדריכים ומגדילות את ארגז המתודות הקיים.

סדנת "אני בקהילה" : "מנהי קהילה בשבילי?!" בדנה נברר את מושג ה"קהילה" עבור המשתתפים. איך אני מחבר את הקהילה למפעל הקרוב,אוכלוסיות בקהילה והקשר שלהן למעגל הקרוב אלי תוך בחינת היחס שלי אל המעגלים החברתיים המרוחקים ממני. כיצד אני יכול לשנות את הגישה בנוגע לתרומה למען אחרים, תרומה לקהיל. מטרת הסדנה היא לגרום למשתתפים להבין כי גם אנשים החיים במעגלים חברתיים רחוקים, הם אנשים, ואני (המשתתף בסדנה) יכול להשפיע על מה שקורה סביבי.

סדנת שיווק יצירתי : סדנה ייחודית ומעשירה אשר מזמינה את המשתתפים להכיר עקרונות שונים מעולם השיווק והפרסום כבסיס ליישום בתפקיד שלהם. ביחד נסקור שיטות פרסום, נבחן את ההתאמה לקהל היעד והטכניקות השונות , בהן משתמשים במגזר העסקי. במטרה להקנות כלים לעשייה, בדגש על פרויקטים ספציפיים, נדון בקהלי היעד אליהם מוכוון הפרסום, במסר שהם רוצים לשדר וכיצד ניתן להביא את הרעיונות לכדי ביצוע באמצעות המשאבים העומדים לרשותם.

סדנת חשיבה יצירתית : העולם היום מתפתח, מתקדם ומשתנה בקצב מהיר. התחרות על הקשב של בני הנוער נעשית קשה יותר, האתגרים הניהוליים ואלה בתחום ההדרכה, גדלים וההתמודדויות מגוונות יותר. חשיבה יצירתית מאפשרת לנו להתמודד עם אתגרים אלה בצורה טובה יותר. חשיבה יצירתית היא תכונה מולדת אך יחד עם זאת היא תכונה המושפעת מהלך רוח, גישה, מהסביבה בה אנו חיים וממיומנות נרכשת. הסדנה עוסקת במרכיבים השונים של חשיבה יצירתיתונותנת כלים להפעילה בצורה אפקטיבית במהלך העבודה בארגון.

סדנאות אתגר (ODT) : דרך משימות ייחודיות, המותאמות לתנאי השטח בו נמצאת הקבוצה, ידרשו המשתתפים להציג יכולות לפתרון בעיות, מנהיגות, עבודת צוות ויצירתיות. תפקוד הקבוצה ייבחן במהלך המשימות ויעובד בסופן ללמידה מעצימה לפרט ולקבוצה.

שחק אותה מנהיג : בסדנת תיאטרון חווייתית נבחן את יכולות ההובלה של המשתתפים, נבחין בסגנונות הובלה ומנהיגות שונים, נבחן את היתרונות והחסרונות של כל סגנון אל מול הסיטואציה בה נעשה בו שימוש, תוך סקירת העקרונות החשובים במנהיגות והאתגרים העומדים בפני המנהיג.

"לצאת מהלחץ" : דרך כלי התיאטרון נבחן את השפעת הלחץ החברתי על המשתתפים, נסקור סיטואציות חברתיות שונות ונציג דרכי התמודדות מתאימות.

סדנת אכפתיות : סדנת תיאטרון המאפשרת למשתתפים לבחון את מידת החיבור שלהם לעשייה, עד כמה אכפת להם ממה שקורה ועד כמה הם נותנים את המיטב לתפקיד.בסדנא נבחן את ההתמודדות של המשתתפים עם סיטואציות שונות מחיי היום יום ונראה כיצד דברים יכולים להשתנות כשמשנים את הגישה ולוקחים אחריות .

מובילים את הקצב : סדנת תופים המאפשרת לבחון את היכולת של כל אחד מהמשתתפים להשפיע על המקצב של הקבוצה. במהלך הסדנא נתנסה במקצבים שונים ונבחן את היכולת של הקבוצה ליצור ביחד, בהקשבה ובתיאום נכון.