חברותא סדנאות איכות בהתאמה אישית
שלח/י
054-2090977 info@hevroota.co.il

הכל יחסים

סדנאות איכות בהתאמה אישית
הכל יחסים

תכנית בתחום המגדר ושוויון בין המינים

תחום המודעות המינית, מהווה חלק מרכזי מחיי היום יום של בני הנוער. הנושא מעלה שאלות והתמודדויות שונות ומגוונות לשני המינים. תקופת ההתבגרות נחשבת פעמים רבות, כאחת מהתקופות הקשות והבעייתיות בהתפתחות. היא טומנת בחובה מס' מרכיבים, שיוצרים מחד הזדמנות להתמודדות וצמיחה ומאידך, מצבים שעלולים ליצור לחץ וקושי עבור המתבגר.

תוכנית "בינו לבינה"  מביאה לראשונה חקירה, הכרה והבנה הדדית של בני נוער את נושאי הזוגיות השונים: אהבה, מערכות יחסים ומיניות, תוך התייחסות להשפעות התרבות על הנושאים.

היום יותר מתמיד, קיימת ההבנה בצורך ללמד לאהוב ובהקניית כלים לבניית מערכות יחסים בריאות ורצון לחזק את מקומם של  את ההורים  והמורים, לחוויות, להתלבטויות ולשאלות העולות אצל הנוער.

התוכנית הינה תהליכית ומתפתחת הכוללת עבודה אישית של המשתתפים בה לאורך התהליך על ידי משימות אישיות ובחינה אישית של כל אחד מהתלמידים את חייו ודעותיו.

לאורך התוכנית, ההסתכלות על בני הנוער היא כאדם יכול ובוחר ומבינים שאין אמת אחת או 'הדבר הנכון', אלא שכל אדם הוא 'סובייקט' – בעל נקודת מבט סובייקטיבית וייחודית והאתגר של המנחה/מאמן הוא לנסות להכירה (ע"פ עקרון הפנמנולוגיה ).

מתוך ההכרות והניסיון בעבודה עם בני נוער, אנו בחברותא, מכירים בכך שהמתבגרים עסוקים בשלב זה בבניית זהותם האישית , המורכבת מזהות חברתית , לימודית , מוסרית, מינית ועוד. ומתייחסים בתוכנית לקונפליקטים בין תלות לעצמאות , בין 'רחוק'  ל 'קרוב' ובעיקר מציאת מקום ושייכות בקבוצת השווים. אנו רואים בתהליך בניית הזהות בו הם  נמצאים  כפתח והזדמנות לסייע בניתוב הבחירות למקומות נכונים ע"י עיצוב וגיבוש התפיסות האישיות בכל הנושא שקשור ליחסים הן הכלליים והן האינטימיים והקניית הידע והכלים אשר יסייעו בהתמודדויות השונות בתחום.

הכל יחסים – מטרות :

מטרת העל של התוכנית שואפת להביא להבנה הדדית בין שני בני המין לגביי מהותה של אהבה בריאה, תוך העמקה בנושאי הזוגיות השונים בראי המגדרי.

התוכנית נבנתה במבנה של שלושה מוקדים עיקריים:

  1. מהות האהבה- ברור עמדות, השלכות, פער מגדרי, ראייה מגדרית לאהבה, פרידה ואכזבות.
  2. זוגיות בריאה- חיזור וחיזור אלים, תקשורת בינאישית, מהות העצמי, השפעת המסכים על מהות ומשמעות הזוגיות, חשיבה ביקורתית מאפשרת
  3. מוכנות מינית- מיניות, לחץ חברתי, תיאום ציפיות, אמצעי מניעה, השפעת התקשורת דרך המסכים  על הציפיות המיניות

התוכנית מקיימת ראייה מגדרית, חשיבה ביקורתית במטרה לעודד את שני בני המין לקיים מערכת זוגית הרמונית ואמפאטית.

החשיבות בקיום מפגשים נפרדים נובעת מהצורך של שני בני המין לפתיחות, כנות ותחושת נוחות בקרב קבוצת השווים לה מבחינה מגדרית.

בדרך בה כל קבוצה מצליחה לבחון לעומק את המצב הקיים בתוכה, חווה בכנות את התחושות והרגשות שעולים מהמציאות הקיימת, מתרחש מיקוד להכרה והבנה של המצב הרצוי מול המצב המצוי באופן כנה. דרך ההפרדה נוכל להגיע בשתי קבוצות חשיבה שונות שדרך משותפת אחת הרמונית, הדדית ושוויונית, מתוך הבנה והיכרות ראשית כל של קבוצה את עצמה ואת רצונותיה.

תוכנית בינו לבינה שמה לה לדגש לחולל שינוי בחשיבה המגדרית בכל אחת מהקבוצות המטרה להוביל לאפתיה והכרה בזכותו של כל אחד כלפי עצמו וכלפי הצד השני. דרך ההפרדה אנו מובילים כל קבוצה להוות כוח מניעה אחד, שלם ויציב שאינו עוסק במעמדו מול הקבוצה האחרת ומסיר מעליו את העיסוק בדימוי האישי והקבוצתי ו/או בדיכוי שיכול להיווצר כתוצאה מנוכחותם של אלו בעת התהליך. תוכנית בינו לבינה מושתתת על ערך האדם כאדם, שוויון בין המינים, העצמה אישית, הוגנות, כבוד, אמפתיה ואהבה.

מידע נוסף בבלוג של חברותא