חברותא סדנאות איכות בהתאמה אישית
שלח/י
054-2090977 info@hevroota.co.il

סדנת דור המסכים

סדנאות איכות בהתאמה אישית
סדנת דור המסכים

סדנת דור המסכים – בעבר נהגו לחקור את השפעות הצפייה בטלוויזיה על ילדים ובני נוער. כיום ילד מבלה חלק נכבד מזמנו מול 4 מסכים: טלוויזיה, מחשב, סלולר וקונסולות משחקים למיניהן. היחשפות פעילה למסכים מתחילה כמעט מרגע הלידה ונמשכת לאורך כל חיינו. מסרים בדבר חשיבות המסך, מועברים לילדים מעולם המבוגרים ללא הרף ומשפיעים על כמות החשיפה. מתוך מחקרים על הנושא עולה הערכה כי המסך מסוגל להעביר לכל היותר 60% מאיכויות התקשורת של שיחה לא מתווכת. משמעות הדבר היא שאם ילד לא יתאמן דיו באינטראקציות בין אישיות ישירות הוא יאבד מיומנויות ויכולות תקשורתיות. לעיתים קרובות יפנו לצריכת אלכוהול, ובצריכתו נוצרת תחושת שחרור שמאפשרת את התקשורת הישירה אך לא בהכרח עם כוונה למה שנאמר.

סדנת דור המסכים – אלימות ברשת : בסדנה, נתמקד בהשפעות השליליות (והחיוביות), הנובעות משימוש ברשתות החברתיות והסכנות הטמונות בעולם בו כל שאנו רואים הוא ה"מסך", הממוקם סנטימטרים ספורים מאתנו. לאחר שנברר מה היא תקשורת בין אישית וכיצד אנו מגיבים למסרים המופנים אלינו וכיצד הסביבה מגיבה למסרים שאנו רוצים להעביר, נבחן "האם המסרים הווירטואליים הם מסרים אמתיים והאם יש להם השפעה על ה"אחר". נדון בהשפעה של השימוש בלתי מושכל בטכנולוגיה ולהימנע מפגיעה בנו או מקרים, בהם אני עלול לפגוע באחר. קישור לכתבה בנושא, בבלוג חברותא

סדנת דור המסכים – "מדברים על זה" : המשתתפים עוברים חוויה המאפשרת להם להתנסות באלמנטים שונים של צורות תקשורת. בהמשך, משקפים את מקומם של המסכים בחיי המשתתפים ובוחנים את המודעות להבדלים הקיימים בין תקשורת דרך מסכים (מחשב, סלולר) לתקשורת בינאישית. ההתנסות בהבעת רגשות והעברת מסרים בדרכים השונות מדגישה את ההבדלים, מביאה את המשתתפים לתובנות אישיות מדגישה את מקומן של מסגרות הנוער השונות ומאפשרת להם להביע את עמדתם בנושא.

סדנת דור המסכים  – בדגש על נושא מניעת השימוש בסמים ואלכוהול : בסדנא ניתן דגש על תופעת השימוש בסמים ואלכוהול עולים לדיון הנושאים הבאים

  • הקושי בתקשורת בין אישית כגורם לתופעת השתייה- האם השימוש באלכוהול או הסמים מסייע לנו "ליהנות" יותר במסגרת הקבוצה? האם קיים קושי בתקשורת בקבוצה אשר האלכוהול "מחפה" אליו?
  • השפעת המסכים על הלחץ החברתי בכלל ובנושא הסמים ואלכוהול בפרט- כיצד הלחץ החברתי בא לידי ביטוי במסכים ? האם דרך המסך קל יותר להוביל להתנהגות לא רצויה? כיצד מתייחסים לתופעת השתייה דרך המסכים?
  • הצבת גבולות בהתמודדות עם התופעה ומה התחליף לאלכוהול וסמים? – דיון בתופעה של תיעוד בני נוער דרך המסכים במצבי שכרות ובהשלכות של מצבים אלו. מה יכול להוביל לשימוש מופחת ולהוות תחליף לצריכת השתייה.
  • השפעת המסכים ואלכוהול על תחושת הביטחון – בסדנא נעסוק בהשפעת המסכים על תחושת הביטחון ונבחן את הדמיון והקשר בין השפעת המסך והשפעת האלכוהול ונדון בהשלכות.

סדנאות חברותא, בנושא "דור המסכים", מתמקדות בהשפעות החברתיות ובתופעות הקשורות בתרבות הפנאי של בני הנוער בישראל. הסדנאות מתאימות לאנשים, העובדים עם בני הנוער, וגם לבני הנוער עצמם.