חברותא סדנאות איכות בהתאמה אישית
שלח/י
054-2090977 info@hevroota.co.il

סיורים

סדנאות איכות בהתאמה אישית
סיורים

סיור בתל אביב בעקבות החברה הישראלית

הסיור במרחב העירוני, הינה אחת הדרכים החינוכיות ללמוד ולנתח נושאים חברתיים שונים. חווית הסיור, מסייעת לאדם המסייר לפתח תודעה חברתית מורכבת, שנובעת מהיחשפותו למראות, קולות, ריחות ותחושות אותם הוא חובה במהלך הסיור.

בעידן של תקשורת מהירה וזמינה, המדיה ובראשם האינטרנט מעצבים את תודעתנו על הנעשה בחברה, אך המידע אליו אנו נחשפים מעוצב גם הוא על ידי בעלי אינטרסים שמעוניינים לעצב תודעה מסוימת. בעידן זה, עיצוב התודעה בעיני המתבונן וללא תיווך של אמצעי המדיה הינו נדיר. חווית הסיור הרגלי מציעה אלטרנטיבה לכך. מקומו של המדריך, הוא בהצגת העובדות, שאילת השאלות, סיפור ההיסטוריה שלא תמיד נראה בשטח ועיבוד התחושות של המסיירים.

תל אביב בין חזון למציאות- סיור בעקבות פערים בחברה הישראלית:

ב- 1909 הוקמה שכונת אחוזת בית שסימלה את התחלתה של העיר העברית הראשונה בעולם, אלו היא העיר תל אביב. מקימי השכונה שראו עצמם כחלוצי ההתיישבות הבורגנית עיצבו את עירם לאור ערכי ההשכלה המערביים ולאור ערכים יהודים וציוניים. התכנון המודרני, הכלכלה החופשית וחירות הפרט לצד החינוך העברי, התרבות העברית והעבודה העברית היו נר לרגלם. מנהיגים ציוניים בולטים פעלו וצמחו בעיר ומוסדות מרכזיים הוקמו בה. תל אביב הפכה "לבירה הלא רשמית של מדינת ישראל ועד היום היא מהווה את המרכז הכלכלי, תרבותי ויש שיגידו גם רוחני של מדינתו.

אזור דרום תל אביב ובתוכו שכונת נווה שאנן ואזור התחנה המרכזית שימש במשך שנים, כחצר האחורית של העיר תל אביב. בצילה של "העיר הלבנה" נמצאת "עיר שחורה" ובין השתיים ניכרים פערים כלכליים, חברתיים, תרבותיים ורוחניים. המרחק הקצר והמעבר החד בין שני האזורים רק מקצין את אותם פערים.

השילוב בין שני קצוות אלו, יוצר בתל אביב "מיקרוקוסמוס" של  החברה הישראלית כולה, ומעלה שאלות יסוד רלוונטיות לכל מי שמבקש להכיר ולעסוק בחברה הישראלית ולעצב את עתידה.

הסיור יתחיל בשכונת אחוזת בית וימשיך לאורך שדרות רוטשילד (שהפכו בקיץ של 2011 לזירת המחאה החברתית), משם ימשיך הסיור לאזור "גן-החשמל" וממנו למתחם התחנה המרכזית הישנה, שכונת נווה שאנן, גינת לוינסקי והתחנה המרכזית החדשה.

בהסתכלות על המרחב נבחן את הפערים השונים. מצב התשתיות, פנוי האשפה, תחזוקת המבנים ושימור מבנים היסטוריים. נעסוק בנושאים כלכליים חברתיים, החלשת אוכלוסיות ומחיקת זהויות. נדבר על תופעות הסחר בנשים והסחר בסמים, שתי תופעות חברתיות שנצרכות על ידי הציבור בישראל וקיימות בנווה שאנן.

בסיור נפגש עם תחתית הפירמידה הכלכלית-חברתית בישראל- עובדי הקבלן "האנשים השקופים", אשר מקיפים אותנו ברוב שעות היממה, אך החברה לא משתאה נוכח תנאי העסקתם והניצול היום יומי שהם עוברים. מהגרי העבודה, אשר הפכו ל"עובדים השחורים", של החברה הישראלית ועוסקים כפועלים בענף הבניין, החקלאות והסיעוד ובשאר המקצועות שהפכו בזויים בתפיסה הישראלית. הפליטים מאפריקה ששוהים בארץ ללא אישורי עבודה ומועסקים באופן לא חוקי וללא תנאים וזכויות. עובדים אלו מאכלסים את שכונת נווה שאנן וממנה הם יוצאים לרחבי הארץ כדי להרוויח את לחמם.

לאור מוסדות החינוך והתרבות עליהם נדבר באזור באחוזת בית ושדרות רוטשילד, נכיר את תרבות שוליים שהתפתחה בדרום העיר וקוראת תיגר לתרבות המיניסטרים. מוסדות קהילתיים המנסים להדגיש את הסולידיות והאחווה ומהווים אלטרנטיבה למציאות האינדיווידואליסטית המנוכרת הסוררת בעיר.

במהלך הסיור נעבור מסע משותף שיעורר שיח על נושאים חברתיים, ההכרות עם מגוון הדעות בצוות, הדיון הפתוח והחוויה המיוחדת מאפשרים את חיזוקו של התא הקבוצתי ומהווים נקודת שיא משמעותית.

צרו קשר

9 + 12 =